• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Information Science and Media Studies
  • Department of Information Science and Media Studies
  • View Item
  •   Home
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Information Science and Media Studies
  • Department of Information Science and Media Studies
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hvilke organisatoriske, tekniske, relasjonelle og menneskelige forhold konstituerer voksne studenters tilgang til IKT-basert lærerutdanning?

Nerdal, Torunn Synnøve
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Masteroppgave-nerdal.pdf (1.577Mb)
URI
http://hdl.handle.net/1956/1693
Date
2002
Metadata
Show full item record
Collections
  • Department of Information Science and Media Studies [741]
Abstract
I denne hovedfagsoppgaven blir tre IKT-baserte lærerstudier beskrevet som aktivitetssystem, for å få kjenneskap til underliggende motsetninger. Et sosiokulturelt perspektiv blir lagt til grunn for undersøkelsen. Sentralt i den metodiske tilnærmingen er aktivitetsteori og perspektiv knyttet til situert læring. Det legges vekt på en etnografisk innfallsvinkel. Datainnsamlingen ble gjennomført høsten 2001, og tok utgangspunkt i tre skoler som hadde startet IKT-basert lærerutdanning. Jeg besøkte skolene, og intervjuet studenter der. Jeg hadde også kontakt med lærere via telefon og e-post, og fikk tilsendt planer for oppstarten av studiene. I tillegg fikk jeg bruke data fra gruppevareprogram og nettsted ved skolene.Studiene ble startet opp for å rekruttere faglærte lærere til distriktsnorge. Man ville gi et tilbud til de som ikke så det mulig å flytte til en større by for å ta utdanning. I studiene ble IKT sett på som et avstandsoverbyggende medium, som skulle muliggjøre samarbeid og kommunikasjon mellom deltagerne utenom samlingene ved skolene. Forskningsmessig fokuserer undersøkelsen på faktorer som skaper motsetninger eller konflikter i aktiviteten. Hva påvirker studentenes evne til å delta? Hva påvirker utfallet av aktiviteten? Undersøkelsen viser at det er et komplekst samspill mellom ulike faktorer, som påvirker utfallet av aktiviteten. Studentenes situasjon, deres IKT-kompetanse og deres iboende læresett påvirker hvordan de møter studieformen. Lærernes pedagogiske og IKT-tekniske kompetanse, deres motiv for deltagelse, samt institusjonens holdning har innvirkning på hvordan studentene blir møtt. Undersøkelsen konkluderer med at det er viktig for institusjoner som skal starte opp denne type utdanning å være klar over hvilken type studentgruppe de møter, at de er kjent med utfordringer knyttet til bruk av IKT, og at de er forberedt på de tilretteleggingskrav de kan bli stilt ovenfor. En ny studieform krever en ny handlingsform.
Publisher
The University of Bergen
Copyright
The author
Copyright the author. All rights reserved

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit